Časť II.
Článok 1 Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelávanie
Článok 2 Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov
Článok 3 Charakteristika, prevádzka a vnútorný režim materskej školy
C. 1 Organizácia tried a vekové zloženie detí
C. 2 Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí
C. 3 Denný poriadok
C. 4 Preberanie detí
C. 5 Organizácia v šatni
C. 6 Organizácia v umyvárni
C. 7 Organizácia počas podávania stravy
C. 8 Pobyt detí vonku
C. 9 Organizácia na schodoch
C 10 Organizácia v spálni
C. 11 Organizácia v saune
C. 12 Organizácia v soľnej izbe
C. 13 Organizácia krúžkovej činnosti
C. 14 Organizácia ostatných aktivít
C. 15 Úsporný režim chodu materskej školy
C. 16 Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
C.17 Využívanie digitálnych technológií v materskej škole
Článok 4 Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ich ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím
Článok 5 Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy a ochrana spoločného a osobného majetku
ČASŤ III. Záverečné ustanovenia
Prílohy
Materskej školy Družstevná 22, 927 00 ŠAĽA
tel. čísla: 031/7705579, 0911593989
e-mail: msdruzstevnasala@gmail.com
web: http://msdruzstevna.edupage.org
Všeobecné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je súhrn pravidiel spolužitia celého školského kolektívu detí, pedagogických a nepedagogických zamestnancov materskej školy a zákonných zástupcov detí. Jeho uplatňovanie v praxi v podstatnej miere prispieva k naplneniu poslania materskej školy. Dôsledné rešpektovanie, dodržiavanie a plnenie týchto práv, povinností
a zásad v praktickom živote materskej školy je základnou povinnosťou každého dieťaťa, jeho zákonného zástupcu a každého zamestnanca materskej školy.
Školský poriadok Materskej školy, Družstevná 22, Šaľa je vypracovaný v zmysle zákona
č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“), vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 541/2021 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o materskej škole“), Pracovného, Prevádzkového a Organizačného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov materskej školy vypracovaných riaditeľkou s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy. Upravuje najmä podrobnosti o:
Časť II.
Článok 1
Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelávanie
A. Zápis a prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie
Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta príslušného kalendárneho roka, je predprimárne vzdelávanie povinné.
Podľa § 59 ods. 2 školského zákona sa na predprimárne vzdelávanie prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, a následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie. Ostatné podmienky prijímania určí riaditeľka materskej školy po dohode so zriaďovateľom a zverejní ich na webovom sídle materskej školy.
Podľa § 59b ods. 2 školského zákona, ak ide o dieťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, zákonný zástupca podáva žiadosť o prijatie dieťaťa do spádovej materskej školy podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa, ak nepodá žiadosť o prijatie dieťaťa do cirkevnej materskej školy alebo súkromnej materskej školy. Ak spádová materská škola nemá kapacitné možnosti na prijatie dieťaťa, riaditeľka spádovej materskej školy vydá rozhodnutie o neprijatí a oznámi neprijatie takéhoto dieťaťa zriaďovateľovi materskej školy. Následne zriaďovateľ vykoná všetky potrebné úkony, aby dieťa na predprimárne vzdelávanie prijala riaditeľka akejkoľvek materskej školy, ktorej je zriaďovateľom. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v spádovej materskej škole sa považuje za žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole, ktorej zriaďovateľom je mesto.
Podľa § 59 ods. 4 až 6 školského zákona sa dieťa na predprimárne vzdelávanie prijíma na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, ktorú podáva riaditeľke materskej školy na formulári podľa vzoru schváleného a zverejneného ministerstvom školstva na https://edicnyportal.iedu.sk/Forms/Show/6322 spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája pre nasledujúci školský rok (konkrétny termín a miesto určí riaditeľka materskej školy po dohode so zriaďovateľom a zverejní ho na webovom sídle materskej školy spolu s ostatnými podmienkami prijímania) alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita materskej školy.
Do materskej školy sa môžu prijímať aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len „deti so ŠVVP“). Dieťaťom so ŠVVP je spravidla:
Ak ide o dieťa so zdravotným znevýhodnením, k žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa prikladá aj vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Z vyjadrenia príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, ako aj z odporučenia všeobecného lekára pre deti a dorast musí byť jednoznačné, či má byť toto dieťa prijaté:
Ak ide o dieťa s nadaním, k žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa prikladá aj vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie. Dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku možno prijať, ak sú v materskej škole vytvorené vhodné kapacitné, personálne, materiálne a iné podmienky.
Do triedy možno prijať najviac dve deti so zdravotným znevýhodnením, pričom sa najvyšší počet detí v triede znižuje o dve deti za každé dieťa so zdravotným znevýhodnením. Výkonom práv začleneného dieťaťa so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.
Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy pre nasledujúci školský rok riaditeľka materskej školy vydá najneskôr do 30. júna príslušného kalendárneho roka. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní od podania žiadosti.
Prijatiu dieťaťa môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa (u detí so ŠVVP), kedy zákonný zástupca po dohode s riaditeľkou materskej školy privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagógmi a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. Adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole môže po dohode zákonného zástupcu a riaditeľky pravidelne navštevovať materskú školu. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas alebo o ukončení tejto dochádzky.
Pri nástupe dieťaťa do materskej školy (na začiatku školského roka alebo v priebehu školského roka) predloží zákonný zástupca dieťaťa vyhlásenie o tom, že ošetrujúci lekár ani orgán štátneho zdravotného dozoru nenariadil dieťaťu ani žiadnej osobe žijúcej s ním v spoločnej domácnosti karanténne opatrenia (karanténu, zvýšený zdravotný dozor) a že
v poslednom týždni neprišlo dieťa, jeho rodičia alebo iné osoby, ktoré žijú s dieťaťom
v spoločnej domácnosti, do styku s osobami, ktoré ochoreli na prenosnú chorobu (ďalej len „vyhlásenie“).
V prípade, že zákonný zástupca dieťaťa zámerne neuvedie v žiadosti a lekár v potvrdení
o zdravotnom stave dieťaťa prípadné ochorenie dieťaťa alebo zdravotné znevýhodnenie, považuje sa táto skutočnosť za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu, pokiaľ zákonný zástupca nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe. Zákonný zástupca je tiež povinný informovať materskú školu o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa. Ak tak neurobí a riaditeľka materskej školy alebo zariadenie poradenstva a prevencie zistí, že vzdelávanie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením alebo dieťaťa s nadaním nie je na prospech tomuto dieťaťu alebo negatívne ovplyvňuje výchovu a vzdelávanie ostatných detí zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní, navrhne po písomnom súhlase zriaďovateľa materskej školy a písomnom súhlase príslušného zariadenia poradenstva a prevencie zákonnému zástupcovi iný spôsob vzdelávania dieťaťa z dôvodu, že materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky (personálne, priestorové, materiálno-technické), poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia alebo nadania. Ak zákonný zástupca nesúhlasí so zmenou spôsobu vzdelávania svojho dieťaťa, o jeho ďalšom vzdelávaní rozhodne súd (§ 28 ods. 13 zákona č. 245/2008 Z. z.)
Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin. Dieťa so zdravotným znevýhodnením môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie v rozsahu menej ako štyri hodiny denne na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia; zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný k žiadosti priložiť súhlasné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie.
Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľka materskej školy na základe písomného súhlasu zariadenia poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu, rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole.
Zákonný zástupca dieťaťa môže písomne požiadať riaditeľku materskej školy o povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa. Individuálne vzdelávanie sa povoľuje dieťaťu, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné. O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľka materskej školy v súlade s § 5 ods. 14 zákona č. 596/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Ak zákonný zástupca dieťaťa požiada o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. a), t. j. zdravotný stav dieťaťu neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole, prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast. V tomto prípade predprimárne vzdelávanie dieťaťa zabezpečuje materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.
V prípade, že dieťaťu bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. b), t. j. na žiadosť zákonného zástupcu, výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním znáša zákonný zástupca. Predprimárne vzdelávanie zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Ďalšie podrobnosti ohľadom individuálneho vzdelávania upravuje § 28b ods. 5 až 10 školského zákona.
Riaditeľka má možnosť rozhodnúť o dištančnej forme vzdelávania pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, ak kvôli zdravotnému stavu alebo z iných závažných dôvodov (rodinné dôvody, ohrozovanie bezpečnosti a zdravia iných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania) nemôžu plniť povinné predprimárne vzdelávanie formou pravidelného denného dochádzania, najdlhšie po dobu 3 mesiacov.
V priebehu predprimárneho vzdelávania môže dieťa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia prestúpiť do inej materskej školy. O prestupe dieťaťa rozhoduje rozhodnutím o prijatí dieťaťa prestupom riaditeľka materskej školy, do ktorej požiadal o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia.
B. Dochádzka detí do materskej školy
Do materskej školy dieťa privádza (spravidla do 8.00 h) a z materskej školy dieťa vyzdvihuje (spravidla po 15.00 h) zákonný zástupca dieťaťa, prípadne osoby ním splnomocnené na prevzatie dieťaťa. Splnomocnenie, kde sú uvedené osoby, ktoré môžu vyzdvihnúť dieťa z materskej školy, odovzdá zákonný zástupca dieťaťa písomne triednej učiteľke. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne zákonný zástupca s riaditeľkou alebo s triednou učiteľkou. V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí.
Prevzatie dieťaťa môže učiteľka odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (zvýšená teplota, kašeľ, výtok z nosa a očí, chorobné zmeny na koži, zvracanie a pod.).
V prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, bude materská škola postupne kontaktovať všetky osoby, ktoré majú splnomocnenie na prevzatie dieťaťa, ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov.
Ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca vopred, najneskôr do 8.00 h v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle poberá.
Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca je povinný podľa § 144 ods. 9 školského zákona oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva podľa § 144 ods. 10 školského zákona najmä:
Zákonný zástupca oznámi bez zbytočného odkladu dôvod a predpokladaný čas neprítomnosti dieťaťa. Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 14 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 14 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole viac ako 5 dní pri návrate do materskej školy zákonný zástupca predkladá podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie, ktoré nesmie byť staršie ako jeden deň. V takomto prípade zákonný zástupca nepredkladá potvrdenie od lekára. Vyhlásenie zákonného zástupcu dieťaťa podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. sa vyžaduje z epidemiologických dôvodov kvôli ochrane zdravia ostatných detí v kolektíve.
Ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, zákonný zástupca dieťaťa požiada o prerušenie dochádzky dieťaťa. V žiadosti uvedie, či sa jedná o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu. Na základe toho riaditeľka podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy. Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy môže vydať riaditeľka materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. aj bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, ak na to budú existovať dôvody (znížená adaptačná schopnosť dieťaťa, absolvovanie odborných vyšetrení, ukončenie špeciálnopedagogickej diagnostiky a pod.), teda aj v čase pred uplynutím adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu dieťaťa.
Ak zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa, oznámi riaditeľka materskej školy túto skutočnosť príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt. Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, najmä ak neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.
Ak zákonný zástupca do 10 pracovných dní neoznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší školský poriadok materskej školy, riaditeľka po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu môže podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.
Riaditeľka materskej školy rozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, ak:
Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú zrelosť. Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného roka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole (§ 16 ods. 2 školského zákona). Dokladom o získanom stupni vzdelania je „Osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania“, ktoré vydáva materská škola deťom na predpísanom tlačive.
V materskej škole je možné poskytnúť deťom podporné opatrenia podľa Katalógu podporných opatrení, ktoré schválilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR pod číslom 2024/17370:1-E1660 s platnosťou od 1. septembra 2024 https://podporneopatrenia.minedu.sk/katalog-podpornych-opatreni/ . Podporným opatrením je opatrenie poskytované materskou školou potrebné na to, aby sa dieťa mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti. O vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia môže riaditeľku materskej školy požiadať zákonný zástupca dieťaťa, zástupca zariadenia alebo pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec. O vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia a o poskytnutie podporného opatrenia možno požiadať písomne. Materská škola zabezpečí poskytnutie podporného opatrenia, ak má na jeho poskytnutie v navrhovanom rozsahu personálne, priestorové, materiálno-technické a finančné podmienky..
C. Úhrada nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním
Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním prispieva zákonný zástupca dieťaťa alebo iná osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť. Výšku mesačného príspevku určuje podľa § 28 ods. 5 školského zákona zriaďovateľ všeobecným záväzným nariadením. Podľa § 2 ods. 1 Všeobecne záväzného nariadenia č. 4/2023 o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a v školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Šaľa (ďalej len „VZN č. 4/2023“) zákonný zástupca dieťaťa prispieva na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne na jedno dieťa sumou 30 € za mesiac (príloha č. 1). Okrem uvedeného príspevku hradí zákonný zástupca aj manipulačný poplatok za peňažný poštový poukaz, príp. bankový prevod. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný doklad o úhrade príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním uschovať a na požiadanie predložiť triednej učiteľke alebo riaditeľke materskej školy.
V zmysle § 28 ods. 6 školského zákona sa príspevok neuhrádza za dieťa,
V zmysle § 28 ods. 7 školského zákona a § 2 ods. 2 VZN č. 4/2023 sa príspevok neuhrádza aj za dieťa,
Ak zákonný zástupca dieťaťa uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa § 28 ods. 7 písm. a) a b) školského zákona a § 2 ods. 2 písm. 4 a 5 VZN č. 4/2023, materská škola započíta úhradu na ďalší mesiac.
Príspevok na úhradu nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním je potrebné zaplatiť vopred, najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci. Okrem tohto príspevku je zákonný zástupca povinný uhradiť príspevok na stravovanie, pokiaľ sa dieťa v materskej škole stravuje.
Podľa § 140 ods. 8 školského zákona poskytuje školská jedáleň stravovanie deťom za čiastočnú úhradu nákladov, ktoré uhrádza zákonný zástupca dieťaťa vo výške nákladov na nákup potravín podľa vekových kategórií stravníkov v súlade s finančnými pásmami bez úhrady režijných nákladov na výrobu, výdaj jedál a nápojov. Výšku príspevku na čiastočnú úhradu nákladov a podmienky úhrady v školskej jedálni určuje podľa § 140 ods. 9 školského zákona zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením. Podľa § 6 ods. 2 VZN č. 4/2023 prispieva zákonný zástupca na nákup potravín pre dieťa v materskej škole na jeden deň v sume 2,10 € - podľa tretieho finančného pásma na nákup potravín určeného Ministerstvom školstva Slovenskej republiky. K tejto sume sa pripočítava aj príspevok na úhradu režijných nákladov vo výške 0,15 € za jeden stravný deň (príloha č. 1). Okrem uvedeného príspevku hradí zákonný zástupca aj manipulačný poplatok za peňažný poštový poukaz, príp. bankový prevod. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný doklad o úhrade príspevku na stravovanie uschovať a na požiadanie predložiť vedúcej školskej jedálne.
Podľa § 140 ods. 12 školského zákona môže zriaďovateľ školskej jedálne rozhodnúť o znížení alebo odpustení príspevku, ak zákonný zástupca predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu. Dotáciu na stravu podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov je možné poskytnúť na dieťa, ktoré navštevuje:
Príspevok na stravovanie je potrebné zaplatiť vopred, najneskôr do 29. dňa v predchádzajúcom mesiaci.
V prípade, že zákonný zástupca neuhradí uvedené príspevky v stanovenom termíne, riaditeľka materskej školy môže po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Článok 2
Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov
Dieťa má právo na:
Podľa § 144 ods. 1 a 2 školského zákona má dieťa ďalej právo na:
Škola podľa školského zákona nesmie dieťa postihovať alebo znevýhodňovať preto, že uplatňuje svoje práva podľa školského zákona.
Podľa § 144 ods. 4 školského zákona je dieťa povinné:
Práva ustanovené školským zákonom sa zaručujú rovnako každému dieťaťu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelaní ustanovenou osobitným predpisom – zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
V prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami, materská škola rešpektuje len rozhodnutie súdu alebo minimálne predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu k starostlivosti o dieťa, t. j. materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované.
Materská škola zachováva neutralitu, t. j. pedagogickí zamestnanci materskej školy počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa a v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, a obsah tohto písomného stanoviska neposkytnú ani jednému zákonnému zástupcovi.
Materská škola dbá na napĺňanie rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov, t. j. počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností materská škola dbá o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu (každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť).
V prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, je tento povinný informovať o tejto skutočnosti triednu učiteľku. Následne materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach (napr. zabezpečenie krúžkovej činnosti atď.) zastupovať.
Priestory materskej školy nie sú miestom, kde zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentmi disponuje. Priestory materskej školy môžu byť miestom styku s maloletým len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody.
Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.
Podľa § 3 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov pedagogický zamestnanec pri výkone pedagogickej činnosti a odborný zamestnanec pri výkone odbornej činnosti nad rámec základných práv a povinností, v súčinnosti s medzinárodnými zmluvami a dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná, má právo na:
Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má v súvislosti s výkonom pracovnej činnosti postavenie chránenej osoby.
Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec je povinný :
Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca alebo iného zamestnanca školy žalobu alebo podnet na začatie trestného stíhania.
Zamestnávateľ nesmie pedagogického zamestnanca ani odborného zamestnanca postihovať alebo znevýhodňovať len preto, že uplatňuje svoje práva.
Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nesmie žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov a získavať iné výhody v súvislosti s poskytnutím výhody inej osobe pri výkone pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti; to sa nevzťahuje na obvyklé dary poskytované zvyčajne pri výkone pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti, napríklad na prijatie daru pri príležitosti Dňa učiteľov, skončenia školského roku.
Pri starostlivosti o deti sú zamestnanci školy povinní najmä:
Výkon práv a povinností musí byť v súlade s dobrými mravmi.
Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať.
Článok 3
Charakteristika, prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Materská škola je v prevádzke od 1. júla 1984. Od 1. apríla 2002 má materská škola právnu subjektivitu a je rozpočtovou organizáciou. Štatutárnym zástupcom materskej školy je riaditeľka. Od 1. júla 2002 je zriaďovateľom materskej školy mesto Šaľa. Vyučovacím jazykom podľa § 12 ods. 2 školského zákona je štátny jazyk.
Štvortriedna materská škola s celodennou výchovou a vzdelávaním poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom vo veku od dvoch do šesť rokov a deťom, ktoré pokračujú v povinnom predprimárnom vzdelávaní. Poskytuje deťom možnosť predprimárneho vzdelávania dopoludnia a po dohode so zákonným zástupcom len v určených dňoch v týždni.
Materská škola je umiestnená v účelovej budove, ktorá je jednoposchodová, rozdelená na tri pavilóny. Poschodie a prízemie spája vnútorné schodisko. V pavilóne A sa nachádzajú dve triedy – trieda na prízemí aj s príslušnými kabinetmi, kuchynkou, šatňou, sociálnymi zariadeniami pre deti i zamestnancov je prenajatá OZ Záhrada. Spálňa je využívaná ako telocvičňa, krúžková miestnosť a priestor na realizáciu divadelných a iných predstavení v materskej škole; na poschodí je trieda MOTÝLIK s príslušnými kabinetmi, kuchynkou, vstupnou chodbou, sociálnymi zariadeniami pre deti i zamestnancov. Na prízemí pavilónu A je vybudovaná sauna s detským bazénom a odpočivárňou, na poschodí je knižnica pre pedagogických zamestnancov, riaditeľňa a archív. V pavilóne B sa na prízemí nachádza trieda využívaná na hry detí v čase schádzania sa a odchodu detí spolu so šatňou, sociálnymi zariadeniami pre deti i zamestnancov, tiež jedáleň a šatne tried MOTÝLIK a VČIELKA. Trieda VČIELKA s príslušnými kabinetmi, vstupnou chodbou, kuchynkou, sociálnymi zariadeniami pre deti i zamestnancov je na poschodí pavilónu B. Tu sa nachádza aj relaxačná inhalačná miestnosť a skladové priestory. Pavilóny A a B majú spoločný vchod. Pavilón C má samostatný vchod a na jeho prízemí sa nachádza trieda MRAVČEK s príslušnými kabinetmi, kuchynkou, šatňou, sociálnymi zariadeniami pre deti i zamestnancov. Na prízemí je aj šatňa triedy LIENKA. Trieda LIENKA sa spolu s príslušnými kabinetmi, vstupnou chodbou, kuchynkou, sociálnymi zariadeniami pre deti i zamestnancov a učebňou anglického jazyka sa nachádza na poschodí pavilónu C. Priestory tried slúžia ako herne i spálne. Na prízemí v pavilóne C má sídlo logopedická poradňa pre materské školy.
Stravovanie zabezpečuje zariadenie školského stravovania. Deti z tried LIENKA
a MOTÝLIK sa stravujú v jedálni. Deťom z triedy MRAVČEK a VČIELKA sa desiata
a olovrant podávajú v triede, obed sa podáva v jedálni.
Hospodársky pavilón je samostatná budova. Nachádza sa v ňom kuchyňa, práčovňa, priestory pre nepedagogických zamestnancov, kancelária vedúcej školskej jedálne, sklad potravín a sociálne zariadenia pre zamestnancov.
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch v čase od 6.00 h do 16.30 h.
Riaditeľka materskej školy : PaedDr. Dagmar Mesárošová
Konzultačné hodiny : streda 10.00 – 15.30
prípadne v čase stanovenom po dohovore so zákonným zástupcom dieťaťa.
V čase neprítomnosti riaditeľky v materskej škole ju zastupuje zástupkyňa riaditeľky Mgr. Beata Gupková.
Vedúca školskej jedálne : Jolana Kusziová
Konzultačné hodiny : pondelok – piatok 6.30 – 14.00
prípadne v čase stanovenom po dohovore so zákonným zástupcom dieťaťa.
Prevádzka materskej školy bola prerokovaná so zákonnými zástupcami detí a schválená zriaďovateľom, ktorým je Mesto Šaľa.
Školský rok sa začína 1. septembra a končí sa 31. augusta. Obdobie školského vyučovania sa končí 30. júna, po ňom nasleduje obdobie školských (letných) prázdnin, ktoré sa končí 31.augusta.
V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená spravidla na štyri týždne
z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia
a hračiek. V tomto období vykonajú nepedagogickí zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenky. Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka zriaďovateľovi a oznamom pre zákonných zástupcov spravidla dva mesiace vopred s udaním kontaktu na riaditeľku službukonajúcej materskej školy, ktorú môže dieťa v tomto období navštevovať.
V čase zimných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená spravidla medzi sviatkami, príp. podľa dohovoru a pokynov zriaďovateľa. Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka materskej školy zriaďovateľovi a oznamom pre zákonných zástupcov spravidla mesiac vopred. V tomto období neposkytuje službu žiadna materská škola.
Prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.
C. Vnútorná organizácia materskej školy
Materská škola sa člení na triedy. Deti do tried zaraďuje podľa § 1 vyhlášky o materskej škole riaditeľka materskej školy po predchádzajúcom prerokovaní pedagogickou radou. Do triedy zaraďuje spravidla deti rovnakého veku s najvyšším počtom podľa § 28 ods. 9 až 11 školského zákona.
Zaradenie detí do tried pre nový školský rok je zverejnené na informačnej tabuli pri vstupe do materskej školy na začiatku školského roka.
Deti, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie sa obvykle zaraďujú do samostatnej triedy s cieľom ich intenzívnejšej prípravy na vstup do základnej školy.
Preradenie dieťaťa v priebehu školského roka nie je možné, ak je v danej triede maximálny počet detí alebo ak je preradenie pre dieťa vzhľadom na jeho individuálne a vekové osobitosti nevýhodné.
Pri preberaní a odovzdávaní detí sa zákonní zástupcovia môžu krátko informovať o svojich deťoch, na rozsiahlejšie informácie je vhodné dohodnúť si vopred konzultáciu (vzhľadom na bezpečnosť detí v triede).
Všetky oznamy, týkajúce sa pobytu detí v materskej škole a akcií organizovaných materskou školou, zákonný zástupca dieťaťa nájde na tabuli oznamov v šatni alebo na webovej stránke materskej školy.
C. 1 Organizácia tried a vekové zloženie detí
Prízemie : 1. trieda - MRAVČEK
Poschodie : 2. trieda - MOTÝLIK
3. trieda - VČIELKA
4. trieda - LIENKA
C. 2 Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí
1. trieda - MRAVČEK 7.15 – 16.15 - 1. zmena
7.15 – 16.15 - 2. zmena
2. trieda - MOTÝLIK 7.30 – 16.30 - 1. zmena
7.30 – 16.30 - 2. zmena
3. trieda - LIENKA 6.00 – 15.30 - 1. zmena
6.00 – 15.30 - 2. zmena
4. trieda - VČIELKA 7.00 – 16.00 - 1. zmena
7.00 – 16.00 - 2. zmena
C. 3 Denný poriadok
Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v každej konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok (príloha č. 2) je pre zákonných zástupcov zverejnený na nástenke v šatni príslušnej triedy.
C. 4 Preberanie detí
Dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie zákonnému zástupcovi, prípadne inej splnomocnenej osobe alebo učiteľke, ktorá ju v práci strieda. Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 h a prevezme ho spravidla po 15.00 h. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne zákonný zástupca s riaditeľkou alebo s triednou učiteľkou.
V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí.
Podľa § 4 ods. 1 vyhlášky o materskej škole môže zákonný zástupca písomne splnomocniť na prevzatie dieťaťa aj inú osobu. Príslušné tlačivo poskytnú zákonnému zástupcovi triedne učiteľky alebo riaditeľka materskej školy.
Prevzatie dieťaťa môže učiteľka odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (zvýšená teplota, kašeľ, výtok z nosa a očí, chorobné zmeny na koži, zvracanie a pod.).
C. 5 Organizácia v šatni
Šatne detí sú vybavené šatňovými skrinkami a lavičkami.
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia detí a splnomocnené osoby spravidla v čase od 6,00 do 8,00 a od 14,30 do 16,30. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú zákonní zástupcovia detí v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.
Za poriadok v skrinkách zodpovedá zákonný zástupca dieťaťa, rovnako i za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia či premočenia. Za estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky príslušnej triedy, za hygienu a uzamknutie vchodu určená nepedagogická zamestnankyňa.
Neprípustné je riešenie detských konfliktov napádaním alebo karhaním dieťaťa zákonným zástupcom iného dieťaťa – sťažnosť svojho dieťaťa rieši zákonný zástupca s triednou učiteľkou príslušnej triedy.
V prípade záujmu zo strany zákonného zástupcu dieťaťa o konzultáciu s triednou učiteľkou je možné osobne, prípadne telefonicky, dohodnúť termín stretnutia.
C. 6 Organizácia v umyvárni
Všetky triedy majú samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, pohár, zubnú kefku.
Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu zodpovedajú nepedagogické zamestnankyne.
Deti sa v umyvárni zdržiavajú v prítomnosti učiteliek, ktoré ich učia základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedajú učiteľky príslušných tried a určená nepedagogická zamestnankyňa.
Zákonní zástupcovia detí nevstupujú do detskej umyvárne a WC, školské WC použijú len v nutných prípadoch.
C. 7 Organizácia počas podávania stravy
Činnosť a prevádzka školskej jedálne je realizovaná v súlade s ustanoveniami školského zákona. Výroba jedál sa riadi odporúčanými výživovými dávkami potravín podľa vekových kategórií stravníkov, materiálno-spotrebnými normami pre školské stravovanie, receptúrami pre školské stravovanie, hygienickými požiadavkami a zásadami správnej výrobnej praxe, vopred zostaveným jedálnym lístkom s dodržiavaním výživovej hodnoty jedál, podmienok nákupu potravín na jedno jedlo, na ktoré prispieva zákonný zástupca.
Dieťa v materskej škole, okrem dieťaťa u ktorého podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie, odoberá denne desiatu, obed a olovrant. Za hlavné jedlo sa považuje obed. Desiata a olovrant sa považuje za doplnkové jedlo.
Desiata sa podáva v čase od 9.00 h do 9.45 h. Obed sa podáva v čase od 11.20 h do 12.30 h. Olovrant sa podáva v čase od 14.00 h do 14.45 h.
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Zabezpečuje aj zisťovanie počtu stravníkov v spolupráci s učiteľkami a pitný režim. Pitný režim sa dodržiava v priebehu celého dňa v materskej škole v súlade s Usmernením k pitnému režimu pre materské školy v územnej pôsobnosti RÚVZ Nitra, zabezpečuje sa v spolupráci pedagogických a nepedagogických zamestnancov materskej školy so zákonnými zástupcami detí.
Za organizáciu a výchovno-vzdelávací proces v jedálni zodpovedá riaditeľka a učiteľky. Učiteľky vedú deti k nadobudnutiu základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pritom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľky deti nenásilne usmerňujú, podľa želania zákonných zástupcov aj prikrmujú. Nenútia ich jesť.
Deťom je pri stravovaní k dispozícii kompletný príbor.
Odhlásenie dieťaťa zo stravy oznámi zákonný zástupca dieťaťa vopred, najneskôr do
8,00 h v deň, na ktorý dieťa odhlasuje. V prípade, ak tak zákonný zástupca dieťaťa neurobí, uhrádza za deň obvyklú stravnú jednotku a jedlo pre dieťa si môže prevziať do obedára v čase od 11,30 do 12,00 h.
C. 8 Pobyt detí vonku
V súlade so Školským vzdelávacím programom JA A MôJ SVET a Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie sa uskutočňuje pobyt detí vonku každodenne,
s rôznym obsahovým zameraním. Jadro pobytu detí vonku tvoria pohybové aktivity
a relaxačné činnosti detí. Počas pobytu detí vonku sú učiteľky povinné zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť, dodržiavajú požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky materskej školy, poskytujú deťom priestor na spontánne činnosti. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno-pohybové hry, kreslenie kriedovým pastelom na asfalt a pod. Počas pobytu vonku, ktorého súčasťou môže byť aj vychádzka, zodpovedá jeden učiteľ MŠ a ďalší zamestnanec MŠ za triedu pre deti vo veku 2-3 roky, triedu pre deti vo veku 3-4 roky a triedu pre deti so zdravotným znevýhodnením. Jeden učiteľ MŠ a podľa potreby aj ďalší zamestnanec zodpovedá za najviac 21 detí triedy pre deti vo veku 4-5 rokov alebo 22 detí triedy pre deti vo veku 5-6 rokov. Činnosť vyžadujúcu si zvýšený dozor (napr. sánkovanie) učiteľka realizuje len za prítomnosti druhej učiteľky, asistentky alebo ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý spolu s učiteľom materskej školy zodpovedá za bezpečnosť detí.
Pobyt vonku prispieva k otužovaniu detí a zvyšovaniu odolnosti organizmu. Učiteľky zodpovedne a starostlivo zvažujú okolnosti prípadného skrátenia pobytu vonku v závislosti od zdravotného stavu detí, ročného obdobia a počasia. Pobyt vonku sa neuskutočňuje iba v nepriaznivom počasí a z iných vážnych dôvodov, napr.:
V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slneného žiarenia. V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami je potrebné, aby deti mali zabezpečené krytie hlavy vhodným doplnkom (šiltovka, klobúk a pod.)
Pri pobyte vonku mimo areál materskej školy – na vychádzke zodpovedá učiteľka za dodržiavanie zásad ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Deti majú k dispozícii reflexné vesty (najmenej dve prvé a posledné deti). Pri prechádzaní cez cestnú komunikáciu učiteľka vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná.
C. 9 Organizácia na schodoch
Vnútorné schodisko na poschodie využívajú deti v priebehu dňa spôsobom, kedy pri hromadnom presune po schodisku zoradí učiteľka deti do jedného zástupu. Deti sa pri chôdzi pridržiavajú zábradlia. Pri schádzaní zostupuje učiteľka posledná, rovnako i pri chôdzi nahor.
C. 10 Organizácia v spálni
Počas popoludňajšieho odpočinku v spálni dbajú učiteľky v spolupráci so zákonnými zástupcami dieťaťa na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečujú pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádzajú, individuálne pristupujú k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí. U starších detí je možné časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam (čítanie rozprávok, grafomotorické cvičenia, pozeranie detských filmov, edukačných rozprávok a príbehov a pod.). Ležadlá na odpočinok rozkladajú a skladajú v triedach prevádzkové zamestnankyne.
Počas odpočinku detí môže učiteľka, okrem individuálneho prístupu k deťom, dopĺňať triednu dokumentáciu, pripravovať pomôcky, študovať odbornú literatúra, využívať IKT na pracovné účely.
C. 11 Organizácia v saune
Saunovania sa zúčastňujú deti od 4 rokov, ktorých zákonní zástupcovia vopred podpísali informovaný súhlas so saunovaním. Uskutočňuje sa podľa dohodnutého harmonogramu, a to:
trieda MOTÝLIK - utorok
trieda LIENKA - streda
trieda MRAVČEK - štvrtok
Za organizáciu, výchovno-vzdelávací proces a bezpečnosť detí počas saunovania zodpovedajú učiteľky jednotlivých tried. Pri saunovaní je najviac desať detí na jednu pedagogickú zamestnankyňu. Počas saunovania vypomáha učiteľkám vždy jedna nepedagogická zamestnankyňa. Všetky zamestnankyne sú počas saunovania povinné dodržiavať prevádzkový poriadok sauny.
C. 12 Organizácia v relaxačnej inhalačnej miestnosti
Pobytu v relaxačnej inhalačnej miestnosti sa zúčastňujú deti všetkých tried, ktorých zákonní zástupcovia podpísali informovaný súhlas s pobytom detí v relaxačnej inhalačnej miestnosti. Uskutočňuje sa podľa dohodnutého harmonogramu, a to:
Trieda LIENKA: piatok
Trieda VČIELKA: streda
Trieda MRAVČEK: utorok
trieda MOTÝLIK: pondelok
Za organizáciu, výchovno-vzdelávací proces a bezpečnosť detí počas pobytu v relaxačnej inhalačnej miestnosti zodpovedajú učiteľky jednotlivých tried.
C. 13 Organizácia činnosti záujmových krúžkov
Krúžková činnosť sa v materskej škole realizuje na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu v popoludňajších hodinách podľa harmonogramu krúžkovej činnosti (príloha č. 3). Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá lektor, ktorý vedie krúžok. Deti preberá priamo od učiteliek v jednotlivých triedach a po skončení krúžkovej činnosti ich odovzdáva priamo učiteľkám do jednotlivých tried alebo zákonným zástupcom detí (osobám splnomocneným zákonnými zástupcami).
C. 14 Organizácia ostatných aktivít
Individuálnu logopedickú starostlivosť zabezpečuje v materskej škole 1x týždenne školská logopedička na základe písomného informovaného súhlasu zákonných zástupcov detí. Logopedička zodpovedá za bezpečnosť jej zverených detí, preberá ich priamo od učiteliek a po skončení činnosti ich odovzdáva priamo učiteľkám v jednotlivých triedach.
Skupinovú psychologickú intervenciu zabezpečuje v materskej škole 1x týždenne školská psychologička v jednotlivých triedach v spolupráci s učiteľkami jednotlivých tried. Individuálnu identifikačno-diagnostickú činnosť realizuje na základe písomného informovaného súhlasu zákonných zástupcov detí.
Výlet, exkurzia, plavecký kurz a škola v prírode sa organizuje na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa. Pred ich uskutočnením pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou materskej školy organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít v súlade so školským zákonom a vyhláškou o materskej škole, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky. Riaditeľka materskej školy písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia.
Pri aktivitách, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré vyžadujú zvýšený dozor, zabezpečí riaditeľka potrebný počet pedagogických a ďalších zamestnancov MŠ podľa § 4 ods. 4 vyhlášky o materskej škole takto:
C. 15 Úsporný režim chodu materskej školy
Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade zníženej dochádzky detí do materskej školy, napr. v čase školských prázdnin – jesenné, polročné, jarné, príp. z dôvodu zvýšenej chorobnosti, môže riaditeľka rozhodnúť o spájaní tried. Spájajú sa tie triedy, kde je to ekonomicky najvýhodnejšie, s ohľadom na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania a bezpečnosti detí. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade rieši riaditeľka udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.
C. 16 Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky materskej školy.
Riaditeľka materskej školy:
C.17 Využívanie digitálnych technológií v materskej škole
Pojmom digitálne technológie (ďalej len „DT“) označujeme široký súbor prostriedkov, nástrojov, prostredí a postupov (prichádzajúcich z oblasti počítačov), ktoré využívame na podporu učenia a učenia sa, komunikácie a kolaborácie, vyjadrovania sa, tvorby a pod., teda na komplexnú podporu všetkých rozvojových domén detí. V štruktúre kompetencií, ktoré má dieťa nadobudnúť v predprimárnom vzdelávaní sú zaradené aj informačné kompetencie, ktoré sa chápu ako spôsobilosti získavať informácie prostredníctvom DT a pracovať s nimi.
Zo širokej ponuky digitálnych technológií v materskej škole využívame:
Podmienky využívania DT v materskej škole:
1. všeobecné a psychohygienické podmienky:
2. psychosociálne podmienky:
3. časový priestor:
4. organizácia:
5. spolupráca so zákonnými zástupcami detí:
Základné pravidlá používania DT v materskej škole:
Článok 4
Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ich ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci materskej školy riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, § 152 školského zákona, § 4 vyhlášky o materskej škole, zákonom č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 355/2007 Z. z.
o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v znení neskorších predpisov, vyhláškou
č. 75/2023 o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, § 132 až 135
a § 170 až 175 Zákonníka práce, § 422 Občianskeho zákonníka, organizačným, pracovným
a prevádzkovým poriadkom a internými pokynmi riaditeľky materskej školy.
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb podľa § 152 školského zákona povinná :
Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka materskej školy.
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo splnomocnenej osobe.
Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj nepedagogické zamestnankyne, a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
Vo výnimočných prípadoch preberajú nepedagogické zamestnankyne deti v triedach, v takomto prípade plne zodpovedajú za ich bezpečnosť.
V materskej škole môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré:
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá zákonnému zástupcovi v súlade s § 24 ods. 7 zákona č. 355/2007 Z. z. všeobecný lekár pre deti a dorast a zákonný zástupca dieťaťa ho predloží riaditeľke materskej školy spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie. Ostatné vyššie uvedené skutočnosti potvrdí zákonný zástupca dieťaťa vo vyhlásení pred prvým nástupom dieťaťa do materskej školy a vždy po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole trvajúcej dlhšie ako 5 dni. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň.
Podľa § 24 ods. 9 zákona č. 355/2007 Z. z. materská škola je povinná:
V súlade s § 3 ods. 5 vyhlášky o materskej škole učiteľka materskej školy môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa ochorie v materskej škole počas dňa, zabezpečí učiteľka jeho izoláciu od ostatných detí, dozor k dieťaťu a okamžitú informovanosť zákonného zástupcu; v prípade, že je s deťmi sama (druhá učiteľka ešte nenastúpila na zmenu) zabezpečí dozor pri dieťati až do príchodu zákonného zástupcu nepedagogická zamestnankyňa. Každé ochorenie učiteľky zaznamenajú do ranného filtra. V obidvoch prípadoch má zákonný zástupca alebo navštíviť lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe alebo sám rozhodnúť (s plnou zodpovednosťou za svoje dieťaťa) čo s dieťaťom urobí (napr. nechá ho niekoľko dní doma a zabezpečí starostlivosť inou osobou atď.).
Materská škola nemá povinnosť písomne žiadať od lekára potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré učiteľka materskej školy odmietla prevziať po zistení, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (na základe realizácie ranného filtra). Ak dieťa neprejde ranným filtrom, zákonný zástupca s takýmto dieťaťom absolvuje lekárske vyšetrenie (materská škola následne ospravedlní neprítomnosť dieťaťa potvrdením od lekára) alebo zabezpečí jeho doliečenie a starostlivosť inou osobou.
V prípade úrazu dieťaťa zabezpečí učiteľka okamžitú informovanosť zákonného zástupcu dieťaťa. Pri každom poranení hlavy a pri úrazoch vyžadujúcich si ošetrenie dieťaťa v zdravotníckom zariadení, sprevádza dieťa do zdravotníckeho zariadenia. Každý úraz nahlási riaditeľke materskej školy a zapíše ho do knihy školských úrazov a do ranného filtra.
Vo výnimočných prípadoch sprevádza dieťa do zdravotníckeho zariadenia nepedagogická zamestnankyňa (ak nemôže ísť učiteľka alebo riaditeľka).
V prípade úrazu dieťaťa postupujú pedagogické i prevádzkové zamestnankyne podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí. Materská škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov. Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše riaditeľka, príp. učiteľka, ktorú riaditeľka poverí spísaním zápisu, a to v deň, kedy sa úraz stal. Školské úrazy evidujú aj elektronicky na webovej aplikácii Úr (MŠ SR) 1-01, najneskôr do 7 kalendárnych dní. Ak dieťa chýba 3 a menej dní, úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa na základe stanoviska ošetrujúceho lekára chýba v materskej škole viac ako 3 dni, úraz sa považuje za registrovaný školský úraz. Materská škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. K spísaniu záznamu prizve učiteľka, ktorá záznam spisuje aj zákonného zástupcu dieťaťa, ktorý ho, rovnako ako učiteľka a riaditeľka materskej školy, podpíše. Záznam o registrovanom školskom úraze dostane zákonný zástupca dieťaťa, technik BOZP, materská škola a poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.
V prípade, že sa u dieťaťa vyskytne pedikulóza, je povinný zákonný zástupca dieťaťa ohlásiť túto skutočnosť ktorejkoľvek učiteľke v triede alebo riaditeľke. Hromadný výskyt pedikulózy hlási riaditeľka na odbor epidemiológie príslušnému RÚVZ. Pôvodcom pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje na človeku. Šíri sa hlavne priamym stykom, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebeň, kefa, čiapka, šál, posteľná bielizeň a pod.). Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasatej časti hlavy, hlavne za ušnicami a v zátylku. V prípade výskytu je nutná včasná dezinsekcia (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t. j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. To znamená, že u všetkých detí, pedagógov v triede, nepedagogických zamestnancov a ich rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy dezinsekčným šampónom alebo ošetriť dezinsekčným sprayom (napr. Parasidose, Diffusil H, Dovos, Jacutin gel, Nemoxan, príp. podľa aktuálnej ponuky v jednotlivých lekárňach). K zaisteniu spoľahlivého účinku je nutné po 14 dňoch dezinsekciu opakovať. Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, príp. vyprať pri vysokej teplote, dôkladne vysušiť a vyžehliť. Odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz. Matrace, žinenky používané v materskej škole je potrebné postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3-4 dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasatou časťou hlavy je potrebné ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín). Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne hygieny.
V prípade mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou sú zamestnanci, rodičia, zákonní zástupcovia deti a iné osoby vystupujúce do budovy materskej školy povinné dodržiavať vždy aktuálne nariadenia hlavného hygienika, odporúčania MŠVVaM a pokyny riaditeľky materskej školy. O aktuálnych pokynoch informuje riaditeľka riadne a včas na webovom sídle materskej školy. Materská škola sa pri mimoriadnej situácii riadi pokynmi príslušného RÚVZ a zriaďovateľa, jej prevádzka a organizácia je v súlade s aktuálnymi nariadeniami hlavného hygienika a odporúčaniami MŠVVaM.
Pedagogickí zamestnanci sú povinní zabezpečovať ochranu dieťaťa aj pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením materskej školy, centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
Poistenie detí: Generali Slovensko poisťovňa, a. s.
Úrazové poistenie ŠKOLÁK/žiaci
poistka č. 9103005124
Poistenie zamestnancov: Generali Slovensko poisťovňa, a. s.
Úrazové poistenie ŠKOLÁK/zamestnanci
poistka č. 9103005098
Opatrenia prijaté proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog :
Článok 5
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy a ochrana spoločného a osobného majetku
Vchody do materskej školy sú zaistené bezpečnostnými zámkami, mimo prevádzkových hodín aj bezpečnostným alarmom napojeným na Mestskú políciu. Kľúče od budovy a kód na odblokovanie alarmu vlastní riaditeľka a všetky upratovačky, ktoré budovu odomykajú a zamykajú v striedavých zmenách. Počas prevádzky materskej školy za uzamykanie (z bezpečnostných dôvodov) zodpovedajú nepedagogické zamestnankyne, každá na svojom úseku.
V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.
Vetranie miestností na prízemí sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnankýň materskej školy. Pri odchode z tried je nepedagogická zamestnankyňa povinná prekontrolovať uzatvorenie okien.
Po ukončení dennej prevádzky materskej školy sú učiteľky povinné odložiť didaktickú techniku na vopred určené uzamykateľné miesto.
Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár nachádzajúci sa v budove materskej školy a v hospodárskom pavilóne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne.
Osobné veci si zamestnanci ukladajú na uzamykateľné miesto.
Po ukončení prevádzky materskej školy nepedagogická zamestnankyňa všetky priestory skontroluje, uzamkne a aktivuje alarm.
Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy bude od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo požadovaná úhrada alebo náhrada.
Všetky veci dieťaťa zákonný zástupca označí zreteľne menom aj priezviskom. Do materskej školy deti nenosia hračky, peniaze, šperky a iné cennosti, veci, ktoré by mohli ohroziť zdravie, spôsobiť úraz, propagovať násilie, fajčenie, drogy či alkoholizmus. Je nevhodné, aby deti do materskej školy nosili sladkosti, výnimkou sú prípadné oslavy alebo sviatky. Za veci, ktoré si deti donesú z domu a odložia do šatňovej skrinky, zodpovedajú zákonní zástupcovia. Za poškodenie či stratu hračiek a cenností prinesených deťmi z domu materská škola nenesie zodpovednosť.
Poistenie majetku: Generali Slovensko poisťovňa, a. s.
ŠKOLSTVO A VZDELÁVANIE
poistka č. 1102625793
Ochrana osobných údajov
Každý zamestnanec školy v zmysle zákona č.18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov je povinný zachovávať mlčanlivosť o osobných údajoch, s ktorými príde do styku v pracovných priestoroch. Tie nesmie využívať na osobnú potrebu, nesmie ich zverejňovať, nikomu poskytovať a sprístupňovať.
Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo, alebo nepriamo, najmä na základe použiteľného identifikátora alebo na základe jednej, či viacerých charakteristík, alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, či kultúrnu alebo sociálnu identitu. Informácie, ktoré sa dotýkajú osobnosti a súkromia fyzickej osoby písomností osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy, povinná osoba sprístupní len vtedy, ak to ustanovuje osobitný zákon, alebo s predchádzajúcim súhlasom dotknutej osoby.
Ak informácie, ktoré povinná osoba získala od tretej osoby na plnenie úlohy na základe osobitného zákona, podľa ktorého sa na povinnú osobu vzťahuje povinnosť mlčanlivosti alebo iná prekážka ochraňujúca informácie pred zverejnením alebo zneužitím, ktoré však možno podľa tohto zákona sprístupniť, sprístupní povinná osoba len tie informácie, ktoré priamo súvisia s jej úlohami.
Na účely vedenia dokumentácie podľa § 11, ods. 6 a 7 školského zákona, školy alebo školské zariadenia majú právo získavať a spracúvať osobné údaje
a) o deťoch a žiakoch v rozsahu:
b) o identifikácii zákonných zástupcov dieťaťa v rozsahu:
Všetci pedagogickí zamestnanci, ako oprávnené osoby sú viazaní mlčanlivosťou, poučení o spracúvaní, ochrane osobných údajov detí a ich zákonných zástupcov.
ČASŤ III.
Záverečné ustanovenia
Školský poriadok Materskej školy, Družstevná 22, Šaľa je vypracovaný v súlade:
Jeho zmeny a doplnenia sa počas školského roka realizujú formou dodatku, ktorý prerokuje pedagogická rada a rada školy.
Vydaním tohto školského poriadku a nadobudnutím jeho účinnosti sa ruší predchádzajúci školský poriadok zo dňa 12.10.2023 vrátane všetkých príloh a dodatkov.
Školský poriadok nadobúda účinnosť dňa 1.3.2025
Prílohy:
Príloha č. 1 Všeobecne záväzné nariadenie mesta Šaľa č. 4/2023 o výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Šaľa
Príloha č. 2 Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
a Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Príloha č. 3 Usporiadanie denných činností v jednotlivých triedach
Príloha č. 4 Harmonogram realizácie krúžkov
Príloha č. 1
VŠEOBECNE ZÁVÄZNÉ NARIADENIE
č. 4/2023
O URČENÍ VÝŠKY PRÍSPEVKU NA ČIASTOČNÚ ÚHRADU NÁKLADOV
V ŠKOLÁCH A V ŠKOLSKÝCH ZARIADENIACH
V ZRIAĎOVATEĽSKEJ PÔSOBNOSTI MESTA ŠAĽA
Mestské zastupiteľstvo mesta Šaľa podľa § 6 ods.1 a § 11 ods. 4 písm. g) zákona
č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, v zmysle § 28 ods. 5,
§ 49 ods. 4, § 114 ods. 6, § 116 ods. 6, § 140 ods. 10 a § 141 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z.
o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v súlade s § 5 a § 6 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
sa uznieslo na tomto
Všeobecne záväznom nariadení
č. 4/2023
o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov
v školách a v školských zariadeniach
v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Šaľa
§ 1
Úvodné ustanovenia
§ 2
Materská škola
§ 3
Základná umelecká škola
§ 4
Školský klub detí
§ 5
Centrum voľného času
§ 6
Školská jedáleň a výdajná školská jedáleň pri materskej škole
§ 7
Školská jedáleň a výdajná školská jedáleň pri základnej škole
§ 8
Záverečné ustanovenie
Na ustanovenia súvisiace s určením výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách
a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Šaľa neupravené týmto všeobecne záväzným nariadením sa vzťahujú príslušné právne predpisy.
§ 9
Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa Všeobecne záväzné nariadenie mesta Šaľa č. 3/2022 zo dňa 15. decembra 2022 o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a v školských zariadeniach
v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Šaľa.
§ 10
Účinnosť
Toto všeobecne záväzné nariadenie nadobúda účinnosť pätnástym dňom od vyvesenia
na úradnej tabuli v meste.
Mgr. Jozef Belický v. r.
primátor mesta Šaľa
ŠTANDARDY DODRŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE
VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
a
PLÁN UPLATŇOVANIA ŠTANDARDOV DODRŽIAVANIA
ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
ŠTANDARDY DODRŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE
VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
Článok 1
Všeobecné ustanovenia
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou prílohy školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach.
Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní. Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní
Škola pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.
▪ Do všetkých priestorov školy určených pre deti, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým deťom. Škola nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny detí vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovnovzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie detí rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie detí týchto skupín.
▪ Škola má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny detí
▪ Všetky skupiny detí školy majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u detí, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny učebný plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
▪ Všetky skupiny detí majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪ Škola je povinná využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám detí aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
▪ Škola využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia detí a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy, medzi deťmi ako aj rodičmi.
▪ Škola prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny detí podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny detí na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola umožňuje všetkým skupinám detí, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola pri hodnotení detí nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
PLÁN UPLATŇOVANIA ŠTANDARDOV DODRŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
Materská škola Družstevná 22, Šaľa (ďalej „škola“) je povinná v súlade s § 145 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní postupovať podľa Štandardov, ktoré vydáva a na svojom webovom sídle zverejňuje MŠVVaM SR.
Tieto Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní zaväzujú riaditeľku školy a každého pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca a ďalšieho zamestnanca školy k dodržiavaniu stanovených pravidiel, princípov a postupov, ktorých cieľom je podporiť vytvorenie inkluzívneho prostredia na škole, v ktorej sa každé dieťa bude cítiť prijaté.
Uplatňovanie Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní pre školu v zmysle školského zákona znamená zavedenie a dodržiavanie pravidiel, princípov a postupov na predchádzanie segregácie, identifikáciu rizika segregácie a nápravu segregačného konania, pokiaľ bolo indikované na základe kontroly.
Zavedenie štandardov:
Identifikácia rizika segregácie:
Dodržiavanie štandardov
Kontrola uplatňovania štandardov
Náprava konania:
Uplatňovanie Štandardov slúži ako preventívne opatrenie na identifikáciu potenciálnych rizík segregácie a vytvára predpoklad pripravenosti konať smerom k odstráneniu potenciálnej segregácie, ak k nej dôjde. Pri prevencii segregácie škola uplatňuje Štandardy predovšetkým prostredníctvom vykonávania preventívnych opatrení na zníženie rizika segregácie. Tieto opatrenia sú načrtnuté v Metodickej príručke desegregácie vo výchove a vzdelávaní.
Príloha č. 3
VČIELKA / 2-4 ročné deti
školský rok: 2024/2025
triedne učiteľky: Bc. Paulína IŠTVÁNOVÁ
Mgr. Bianka DRZSÍKOVÁ
Pomocná vychovávateľka: Lucia BLAŽOVÁ
ČAS |
ČINNOSTI |
06.00 |
Otvorenie prevádzky MŠ. |
06.00 – 07.00 |
Schádzanie detí. Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni. |
07.00 – 09.00 |
Hry a činnosti podľa výberu detí. Zdravotné cvičenie. Pobyt v soľnej izbe. |
09.00 – 09.30 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, desiata). |
09.30 – 11.15 |
Dopoludňajšie vzdelávacie aktivity. Pobyt vonku. |
11.15 – 11.45 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, obed). |
11.45 – 14.00 |
Príprava na odpočinok (literárne, hudobné chvíľky, rozhovory). Odpočinok. |
14.00 – 14.45 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, olovrant). |
14.45 – 16.00 |
Popoludňajšie hry a vzdelávacie aktivity. |
16.00 – 16.30 |
Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni, príp. na školskom dvore. |
16.30 |
Ukončenie prevádzky MŠ. |
LIENKA / 4-5 ročné deti
školský rok: 2024/2025
triedne učiteľky: Mgr. Beata GUPKOVÁ
Jolana DEMJÁNOVÁ
PaedDr. Dagmar MESÁROŠOVÁ
ČAS |
ČINNOSTI |
06.00 |
Otvorenie prevádzky MŠ. |
06.00 – 07.30 |
Schádzanie detí. Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni. |
07.30 – 09.00 |
Hry a činnosti podľa výberu detí. Zdravotné cvičenie. |
09.00 – 09.30 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, desiata). |
09.30 – 11.20 |
Dopoludňajšie cielené vzdelávacie aktivity. Pobyt v soľnej izbe. Pobyt vonku. |
11.20 – 11.45 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, obed). |
11.45 – 14.00 |
Príprava na odpočinok (literárne, hudobné chvíľky, rozhovory). Odpočinok. |
14.00 – 14.45 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, olovrant). |
14.45 – 15.30 |
Popoludňajšie hry a vzdelávacie aktivity. |
15.30 – 16.30 |
Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni, príp. na školskom dvore. |
16.30 |
Ukončenie prevádzky MŠ. |
MRAVČEK / 4-6 ročné deti
školský rok: 2024/2025
triedne učiteľky: Mgr. Magdaléna KROMMEL
Ing. Hana MOUČKOVÁ
Pomocná vychovávateľka: Simona SOLÁRIKOVÁ
ČAS |
ČINNOSTI |
06.00 |
Otvorenie prevádzky MŠ. |
06.00 – 07.30 |
Schádzanie detí. Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni. |
07.30 – 09.00 |
Hry a činnosti podľa výberu detí. Zdravotné cvičenie. |
09.00 – 09.30 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, desiata). |
09.30 – 11.45 |
Dopoludňajšie vzdelávacie aktivity. Pobyt v soľnej izbe. Pobyt vonku. |
11.15 – 11.45 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, obed). |
11.45 – 14.00 |
Príprava na odpočinok (literárne, hudobné chvíľky, rozhovory). Odpočinok. Krúžková činnosť. |
14.00 – 14.45 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, olovrant). |
14.45 – 16.00 |
Popoludňajšie hry a vzdelávacie aktivity. |
16.00 – 16.30 |
Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni, príp. na školskom dvore. |
16.30 |
Ukončenie prevádzky MŠ |
školský rok: 2024/2025
triedne učiteľky: Kristína GALBAVÁ
Bc. Mária ŠUSTEROVÁ
Pedagogická asistentka: Petronela BENČÍKOVÁ
ČAS |
ČINNOSTI |
06.00 |
Otvorenie prevádzky MŠ. |
06.00 – 07.30 |
Schádzanie detí. Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni. |
07.30 – 09.00 |
Hry a činnosti podľa výberu detí. Zdravotné cvičenie. Pobyt v soľnej izbe. |
09.00 – 09.30 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, desiata). |
09.30 – 11.45 |
Dopoludňajšie vzdelávacie aktivity. Pobyt vonku. |
11.45 – 12.15 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, obed). |
12.15 – 14.00 |
Príprava na odpočinok (literárne, hudobné chvíľky, rozhovory). Odpočinok. Krúžková činnosť. |
14.00 – 14.45 |
Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, olovrant). |
14.45 – 16.00 |
Popoludňajšie hry a vzdelávacie aktivity. |
16.00 – 16.30 |
Hry a činnosti podľa výberu detí v jedálni, príp. na školskom dvore. |
16.30 |
Ukončenie prevádzky MŠ. |
Príloha č. 4
HARMONOGRAM REALIZÁCIE KRÚŽKOV
Angličtina v materskej škole
Adamova akadémia
TEDDY EDDIE – angličtina pre deti