Deti z Materskej školy na Družstevnej ulici v Šali využívajú blahodárne účinky saunovania už niekoľko rokov!
Nadnesene možno povedať, že saunovanie je vedná disciplína, ktorá sa stále vyvíja odhaľovaním ďalších poznatkov a nových technických možností.
Saunovanie je vraj prameňom mladosti. Ide o formu kúpeľa už po stáročia rozšírenú vo Fínsku. Spočíva v striedaní pobytu v horúcom prostredí sauny pri teplotách 70 – 100 °C a následnom ochladení v studenej vode alebo na snehu. Toto striedanie má prospešné účinky na telesné orgány, krvný obeh a výmenu tekutín v tele. Otužuje, posilňuje celkové obranné schopnosti organizmu a zbavuje ho škodlivých odpadových látok.
Predtým než deti začali navštevovať saunu bolo potrebné:
• Poradiť sa so svojím lekárom, či je saunovanie pre dieťa vôbec vhodné s ohľadom na jeho zdravotný stav.
• V našom programe sme si na regeneráciu síl v saune vymedzili dve hodiny raz týždenne.
• Pred saunovaním si vždy pripravíme mydlo, uteráky na osušenie, krém či olej na ošetrenie suchej kože po saunovaní.
Kedy saunu navštevujeme? V podstate sa dá celý rok ale napr. u nás je návšteva sauny v jesenných, zimných a jarných mesiacoch. O to je príjemnejšie prísť z chladnej zimy do „teplúčka“ ...
Kedy chodíme do sauny:
Optimálny čas na saunovanie je v podvečer, aby po saunovom kúpeli mohol nasledovať spánok, a najskôr dve hodiny po konzumácii posledného jedla. Preto sa aj deti v materskej škole saunujú pred obedom a po jedle idú spať.
Ako prebieha príprava?:
Odložíme si odev aj bielizeň (použijeme WC), umyjeme sa mydlom, osprchujeme sa, osušíme sa froté uterákom a vstúpime do prehrievarne.
Ako prebieha prehrievanie?:
Pohodlne si deti ľahnú, príp. usadia sa na miesta na to určené. Dýchame zásadne nosom a na konci prehrievania si sadneme. Masírujeme si kožu končatín a trupu prstami, dlaňami, zaspievame si, zarecitujeme básničky, zahráme sa so slovíčkami a pod. Pod sprchou opláchneme pot zakaždým pred i po vypotení, masáži, cvičení, ochladzovanie realizujeme v bazéne. Prehrievanie a ochladzovanie vystriedame i niekoľkokrát.
Záver nášho saunovania:
Keď skončíme saunovanie, na chvíľu si odpočinieme v odpočívarni, doplníme si vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami, čajmi. Saunovanie podporuje osviežujúci a výdatný spánok a poobedňajšie prebudenie detí je s novým elánom do života.
Čo nám sauna môže dať a načo je vlastne dobrá? Sauna má blahodárne účinky na naše zdravie a je výborná ako prevencia proti rôznym chorobám a určite zvyšuje odolnosť organizmu. Potením sa z tela vyplavujú všetky toxíny a následné ochladzovanie zvyšuje naše otužovanie. Uvoľňuje telo i dušu, nervové napätie, prináša psychickú i fyzickú relaxáciu a prispieva k zhromaždeniu síl. Len sauna dokáže uviesť telo i dušu do takého harmonického a rovnovážneho stavu. Kto už zažil tieto pocity v saune, isto toto všetko potvrdí.
Pre koho je sauna vhodná ? No práve pre všetkých, ktorý sa chcú o svoje telo starať – nie nadarmo sú ľudia z Fínska najzdravší ľudia na svete. Veď saunu vo Fínsku majú ľudia ako u nás obývačku.