Inhalačná miestnosť

Deti v soľnej izbe

Deti z Materskej školy na Družstevnej ulici v Šali využívajú tiež aj blahodárne účinky soľnej izby.

Našim cieľom je vytvoriť pre deti zdraviu prospešné prostredie, ktoré by bolo zároveň vhodnou prevenciou pred ochoreniami dýchacích ciest, alergiami a pod. Tieto zdravotné problémy sú pomerne časté práve v detských kolektívoch.
Už niekoľko ročné
  skúsenosti s pobytom detí v soľnej izbe v kombinácii so saunovaním dokazujú, že počet ochorení u detí sa v porovnaní s rovnakým obdobím z predošlích rokov znížil.
Deti navštevujú soľnú izbu v bežnom režime denne, momentálne však 1x v týždni a pri každom pobyte v nej strávia približne minimálne 30 min.
Počas pobytu sú realizované rôzne relaxačné aktivity: stavanie lega, puzzle, počúvanie rozprávok, čítanie kníh, dýchacie cvičenia, čas trávia rôznymi hrami, kreslením, modelovaním, skladaním, hravou výučbou cudzieho jazyka
Vypracovaný časový harmonogram zabezpečuje, že sa počas dňa v soľnej izbe vystriedajú všetky triedy v MŠ. (V čase pandémie COVOD-19 je časový harmonogram upravený tak, že každý deň je soľná izba k dispozícii pre jednu triedu).
Deti si môžu vybrať a pani učiteľky plánovať rôzne druhy činností a tieto podľa potreby a záujmu detí striedať.
Soľná izba je pre deti miestom príjemného oddychu, relaxácie, rekondície a načerpania nových síl.

Aké sú preventívne účinky soli ?

Vynikajúce liečebné účinky soli poznali ľudia už v predhistorickej dobe. Nevedeli si vysvetliť, prečo sa potraviny v soli nekazia a prečo po pobyte v soľnej jaskyni sa cítia zdravšie. Nevedeli ani to, čo je mikroklíma či ovzdušie nasýtené rôznymi prvkami, napriek tomu prírodné soľné bane využívali na liečbu rôznych neduhov.

Pobyt v soľnej miestnosti preventívne pôsobí najmä v prípade nasledovných problémov:

• ochorenia dýchacích ciest, astmu a alergie rôzneho druhu dospelých i detí, infekcie dýchacích ciest, zápal hrdla, hltanu, nosa, chronickú nádchu,
  • znižuje tvorbu hlienu a uľahčuje vykašliavanie
  • dermatologické ochorenia, predovšetkým kožné alergie, psoriasis vulgaris, dermatídy u dospelých i detí, zápaly kože, ekzémy
  • choroby zníženej funkcie štátnej žľazy (s nedostatkom jódu),
  • reumatické ochorenia – terapia zmierňuje zápal, znižuje hladinu bolesti,
  • poruchy imunity u dospelých a detí.
  • odburáva stres a stavy únavy a pod.